Brexit - Theresa May megtalálja a módját, hogy elfogadtassa a Brexit-megállapodást a londoni parlamentben

2019. január 2. - 16:27 | Külföld

Theresa May brit miniszterelnök megtalálja a módját annak, hogy elfogadtassa a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről Brüsszellel  elért megállapodást a londoni parlamentben - jelentette ki szerdán Jeremy Hunt brit külügyminiszter szingapúri látogatásán.

Brexit - Theresa May megtalálja a módját, hogy elfogadtassa a Brexit-megállapodást a londoni parlamentben
-illusztráció- (Fotó: TASR/AP)

A novemberben elért Brexit-megállapodásról a londoni alsóháznak az eredeti tervek szerint december 11-én kellett volna szavaznia, de Theresa May elhalasztotta a voksolást, azzal az indokkal, hogy súlyosak a nézeteltérések az ír-északír határellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülésére kidolgozott tartalékmegoldás ügyében, és emiatt reménytelen lett volna a Brexit-egyezmény elfogadtatása.

A szóban forgó tartalékmegoldást a brit kormány és az EU az ír-északír határon hosszú évek óta nem létező fizikai ellenőrzés visszaállításának elkerülésére dolgozott ki. Ennek lényege az, hogy egységes vámügyi szabályozás lépne életbe az EU és az Egyesült Királyság között abban az esetben, ha a Brexit márciusra várható dátuma után kezdődő, várhatóan 2020 decemberének végéig tartó átmeneti időszak lejártáig nem jön létre az EU-val olyan átfogó kereskedelmi megállapodás, amely önmagában feleslegessé tenné a határellenőrzés visszaállítását.

May ezt követően fogadkozott, hogy további tárgyalásokat folytat EU-s vezetőkkel, áttekintve velük az egyezmény azon elemeit, amelyeket a londoni törvényhozás aggályosnak talált

Jeremy Hunt erre utalva közölte: miután May megkapja az EU-s vezetőktől azokat a további garanciákat, amelyek szavatolják, hogy a jelenlegi Brexit-megállapodás nem vezet ahhoz, hogy az Egyesült Királyság tartósan vámunióban ragad az EU-val, a brit kormányfő megtalálja majd annak módját, hogy elfogadtassa az egyezményt Londonban. Úgy fogalmazott: a tartalékmegoldás érthető, világos megszövegezése hozzá fog járulni az egyezmény parlamenti elfogadtatásához.

A fő kifogás az, hogy a tartalékmechanizmus nem tartalmaz időkorlátot, és emiatt az egyezmény bírálói attól tartanak, hogy az Egyesült Királyság meghatározatlan időre, akár állandó jelleggel "beleragadhat" egy közös vámjogi rendszerbe az EU-val.

Jeremy Hunt arra a kérdésre válaszolva, hogy elképzelhetőnek tart-e egy második népszavazást a brit EU-tagságról, leszögezte: ártana a demokráciának, a kiválás elmaradásának társadalmi következményei pedig "pusztítóak" lennének.

(MTI)