Gyanúsítottként kezeli a rendőrség Holényi Gergőt, szerinte jogtalanul

2022. április 22. - 08:17 | Régió

Köztisztviselői hatalommal való visszaéléssel gyanúsította meg a járási rendőrség kirendelt vizsgálótisztje Holényi Gergő nagymegyeri polgármestert, amiért nem nevezte ki a testület által tavaly nyáron megválasztott főellenőr-jelöltet, Richard Kmeťet.

Gyanúsítottként kezeli a rendőrség Holényi Gergőt, szerinte jogtalanul
Holényi Gergő (Archív felvétel - Cséfalvay Á. András)

Az előző részek tartalmából:

  • Nagymegyeren még tavaly júliusban választottak új főellenőrt a funkciót az azt megelőző hat évben betöltő Nagy Albert utódjának. Az addigi főellenőr a mostani választási ciklus alatt gyakorta került szembe a polgármesterrel, többször is feljelentette őt kötelességszegés vagy más bűncselekmények gyanúja miatt, és újraindult a posztért, a képviselők többsége (MKP-sok és néhány független) ugyanakkor a másik jelöltet, Richard Kmeťet választotta meg.
  • Holényi már Kmeť megválasztásakor kijelentette, hogy vele nem hajlandó együtt dolgozni, sem a munkaszerződését aláírni, ezt pedig később több plénumon is megismételte, amikor a képviselők kérdőre vonták. „Ezt az embert már az első körben ki kellett volna zárni, mivel nem jogosult a főellenőri tisztségre” – jegyezte meg több alkalommal is, és rendszerint arra kérte a testületet, terjesszenek be határozatot egy új főellenőr-választás kiírására.
  • Holényi rendszerint Kmeť pártatlanságát firtatja, és ennek kapcsán az önkormányzatokról szóló 369-es törvény 18. paragrafusára hivatkozik, amelynek egyik bekezdése úgy zárul, hogy a főellenőr függetlenül és pártatlanul folytatja az ellenőrzéseket. Holényi ezt úgy értelmezi, hogy egy politikai párt tagja nem láthatja el a munkáját függetlenül. (A pártfüggetlenség kapcsán érdekes adalék, hogy Pongrácz Kálmán, a testület MKP-s frakcióvezetője Nagyudvarnokban tölt be főellenőri funkciót. A faluban, amelyhez Kmeť is kötődik.)
  • A vonatkozó törvény már említett 18. paragrafusának 6. bekezdése fogalmaz arról, hogy megválasztása esetén a jelölt igényt formálhat a munkaszerződésre, a következő bekezdés pedig arról, hogy a polgármester a jogerősen megválasztott főellenőrrel köteles munkaszerződést kötni legkésőbb attól a naptól, hogy az addigi főellenőr mandátuma lejár.
  • Richard Kmeť szeptember végén megerősítette, hogy egyebek mellett büntető feljelentést is tett a polgármester ellen, amiért megtagadta a kinevezését.
  • Nagymegyeren tavaly nyár óta nincs főellenőr, aki ellenőrizné a város gazdálkodását és a határozatok betartását.

Portálunk úgy értesült, a rendőrség vizsgálótisztje április 7-i keltezéssel büntetőeljárást indított az ügyben, egyszersmind köztisztviselői hatalommal való visszaéléssel gyanúsította meg a polgármestert. Kérdésünkre ezt mind Richard Kmeť, mind Holényi Gergő megerősítette.

"Annak idején engem rágalmazott, hogy nem tudja aláírni a munkaszerződésem, mivel büntetőeljárások folynak ellenem. E morális kredit alapján arra kérem, hogy önmagával szemben is járjon el hasonlóan" - jegyezte meg Kmeť ennek kapcsán a legutóbbi plénumon, melyen Holényi akkor már nem volt jelen.

Kmeť kijelentette, becsületbeli nyilatkozatot nyújthat be arról, hogy semmilyen büntetőeljárás nem folyt ellene, és arról is, hogy (már) nem tagja a Smernek. Ennek egyébként ellentmond a Smer-SD hivatalos weboldala, melyen a párt dunaszerdahelyi járási szervezetének elnökeként még mindig Kmeť neve van feltüntetve. Érdeklődtünk a párt kerületi szervénél, hogy ez az információ aktuális-e, de persze kérdés, hogy ennek egyáltalán kell-e súlya legyen a főellenőr-választást illető ügyben.

Holényi érdeklődésünkre közölte, a gyanúsítás ellen panaszt nyújtott be, ugyanis az erről szóló határozatot törvénytelennek és megalapozatlannak tartja. Birtokunkba került panaszában egyébként ugyancsak hivatkozik a főellenőr-jelölt pártfüggetlenségére, továbbá arra is, hogy a testület egyik képviselője szintén a Smer jelöltje, két további képviselő pedig korábbi munkavizsonyából adódóan állt közel Kmeťhez, és az objektivitás elve alapján tartózkodniuk kellett volna a választásnál.

Holényi a panaszában azt is említi, hogy a testületi határozatból nem világos, hogy maga a testület vagy a főellenőr kiválasztása céljából felállított bizottság választotta meg a főellenőrt, mivel a határozat csupán úgy fogalmazott, hogy tudomásul veszi a titkos szavazás eredményét.

"Ezek megítélése után lehet csak megállapítani, jogerős volt-e a választás, amennyiben pedig törvénytelenségek történtek, azt egy rendes bírósági eljárás végén mondhatják ki" - áll a panaszban.

Megemlítette, hogy Kmeť kezdeményezésére a Pöstyéni Járásbíróság folytat polgári peres eljárást az ügyben, és Holényi szerint ezen keresztül állapítható meg, hogy a munkaügyi jogviszony megtagadása jogszerű volt-e.

Panaszában több alkotmánybírósági vagy egéb határozatot, illetve útmutatást idézett, melyekkel a fentieket igyekszik alátámasztani.

Ezeken keresztül pedig azzal érvel a panaszban, hogy büntetőjogi eljárással nem szabadna élni azokban az esetekben, amelyek polgári peres eljárásban kezelendők, és szerinte a vizsgálótiszt ez esetben nem vette figyelembe a polgári peres eljárást, melynek végén fény derülhet arra, hogy a képviselő-testület határozata egyáltalán jogszerű-e, illetve a munkaszerződés megtagadása jogtalan volt-e a polgármester részéről. A köztisztviselők prevenciós kötelezettségével is érvel mindeközben, mely szerint például egy polgármester köteles a város vagyonát védeni, és megelőzni, hogy kára keletkezzen, és azt írja, hogy ha viszont a munkaszerződést megkötötték volna, és azután derül ki, hogy jogtalanul, akkor a kifizetett munkabért már lehetetlen visszaigényelni.

"A gyanúsításról szóló határozat a munkaügyi jogviszony kiértékelésével kapcsolatos érvelésen alapszik, ami azt jelenti, hogy a vizsgálótiszt büntetőjogi szervként már kiértékelte annak polgárjogi és munkajogi következményeit, indoklásában viszont ezt meg sem említi és nem fejti ki, hogyan" - áll szintén a panaszban.

(SzT)