Hájos a tárgyalási rendet megsértve tartott önkormányzati ülésnek álcázott MKP-s kampányrendezvényt

2018. október 16. - 18:12 | Régió

A hivatalos naptár szerint kedden rendes képviselő-testületi ülést kellett volna tartani, Hájos Zoltán (MKP) polgármester azonban ezt ünnepire módosította. A Híd párt képviselőiből és függetlenekből álló ellenzék tiltakozva elvonult, de az ülés hivatalosan tulajdonképpen nem emiatt nem valósulhatott meg, hanem mert egy MKP-s képviselő túl sokáig volt távol.

Hájos a tárgyalási rendet megsértve tartott önkormányzati ülésnek álcázott MKP-s kampányrendezvényt
Hájos Zoltán (Fotó: Paraméter)

A polgármester célja az volt, hogy beszámoljon a városi önkormányzat 2014 és 2018 közti tevékenységéről, ami sikerült is (ezt majd egy különálló cikkben részletezzük), de mivel a Híd és a függetlenek, továbbá az MKP-s Hodosy Szabolcs késése miatt az előre meghirdetett 15 órakor még nem volt határozatképes a plénum, így tulajdonképpen testületi ülésen kívül számolt be az elmúlt négy évről, és köszönte meg a munkát a városi hivatal és a városi intézmények vezetőinek, munkatársainak.

A közel 40 perces beszéde után azonban Hodosy még mindig nem érkezett meg, 25 képviselőből még mindig csak 12 MKP-s volt jelen, ezért szünetet rendelt el, végül négy óra környékén nyitotta meg a testületi ülést, immár Hodosyval együtt.

A tárgyalási rend (21. paragrafus, 2. bekezdés) azonban tartalmaz egy olyan passzust, mely szerint abban az esetben, ha a testület az előre jelzett időponthoz képest 30 percen belül nem határozatképes, akkor az ülést nem tartják meg, a polgármesternek pedig 14 napon belül azt újra össze kell hívnia.

Antal Ágota független képviselőnő már hétfőn jelezte a portálunkon közzétett blogbejegyzésében, hogy nem vesz részt a plénumon. "Polgármesterünk célközönsége tehát nem mi, képviselők vagyunk, hanem azok a választók, akik majd a városi tévéből, hírekből megtudhatják, mi mindent is csináltunk négy év alatt, illetve, ami siker, az a polgármesterünk egyszemélyes érdemének lesz kikiáltva. Sajnos ehhez nem tudok és nem is fogok asszisztálni, nem veszek részt a kampányában. Polgármester Úr, ezúton megkérem, viselkedjék elöljáró módjára és kampányoljon tisztességesen. Ne használja megint a város csatornáit a saját maga fényezésére" - fogalmazott. Sorait azzal zárta, hogy a polgármesternek

"arról a tőről fakad ez a döntése is, gondolatmenete, mint az összes többi, nagyobb volumenű baklövése, tévedése, hibája, cselekedete. Nem tudok erre legyinteni, mert akkor a cinkosa lennék. Nem leszek".

Szavaira Hájos Zoltán a plénumon reagált, mondván, Antal Ágota bizonyára azért nem érzi magáénak az eredményt,

„amelyet közösen egy sikeres önkormányzati időszak végén le tudunk zárni, mert egyetlenegy alkalommal sem szavazta meg az éves városi költségvetést."

A kedden 15 órára meghirdetett időpont előtt további hat képviselő tartott sajtótájékoztatót, Horváth Kinga, Jarábik Gabriella és Ravasz Marián a Híd-jelöltek közül, Sebők Pál és Bachman László függetlek, illetve Herceg Andrea, aki MKP-jelöltként jutott be a testületbe, viszont ma már szintén független. Ravasz szavai szerint Hrováth Zoltán alpolgármester és Vangel Ferenc (Híd) képviselő is egyetért velük, ám személyes okok miatt egyébként sem tudtak volna megjelenni.

"Átszövi a testület munkáját a kampány, és ezt a fajta képviselő-testületi ülést, amit most a polgármester összehívott, elutasítjuk és nem is fogunk rajta részt venni" - jegyezte meg Ravasz Marián, majd kiemelte, a testület tárgyalási rendje alapján három másik programpontnak is szerepelnie kellett volna a napirenden, ezek pedig a korábbi határozatok teljesítésének ellenőrzése, az interpellációk és az egyebek, melyek során a lakossági igényeket lehet tolmácsolni.

„Ennek egyetlenegy célja az, hogy a polgármester a választási kampányát tolja, és mi ehhez nem vagyunk hajlandók asszisztálni. Nekünk, képviselőknek, nincs szükségünk arra, hogy ők az elmúlt négy év munkáját kiértékeljék, mert mi ezt nagyon jól ismerjük. Azokat a hibákat, amelyekről nagyon szívesen beszéltünk volna ezen az ülésen, de a meghirdetett programpontok szerint erre nem lett volna lehetőségünk" - folytatta.

Ezt a hibát végül az MKP-s képviselők utólag kivédték azzal, hogy a már határozatképes, de kérdéses ülésen módosító javaslatként beiktatták, Ravasz szerint azonban ez, főleg az első pont esetében nem megoldás, ugyanis annak anyagát már napokkal a testületi ülés előtt meg kellett volna kapniuk.

Felhívta a figyelmet arra, amit korábban már interpellációjában is jelzett, miszerint a szerződéssel ellentétben túlságosan is sietett az önkormányzat, hogy kifizesse a keleti átkötőutak kivitelezőjének jussát, sikerült már márciusban fizetni, miközben csak fél évvel később kerültek átadásra az útszakaszok. Emlékeztetett a nyári útfelújítások kapcsán kiírt közbeszerzésre is, melyen szerinte nem a legolcsóbb ajánlat nyert, hanem ugyanaz a kivitelező, amely szinte minden aszfaltozást végez a városban. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a sikabonyi szabadidőpark terve veszélybe került, miután egy vitatott telekcsere miatt szűkült a park bejárata. Hájos ezt elutasította, ő úgy véli, épphogy nőtt a park területe a telekcserével, és annak további bejárata is lesz.

Jarábik Gabriella egy további, közelmúltbeli cselekményt nehezményezett, és ez az volt, hogy az Iskolai Szolgáltatási Központ a múlt héten egy kora délutáni időpontra szervezte meg egyéves fennállásának megünneplését, és arra kérte a szülőket, hogy már délben/egykor jöjjenek a gyerekekért. Információink szerint ez többekben visszatetszést váltott ki, mivel a munkanapjukat így nekik is le kellett rövidíteni.

"Hát mi ez, ha nem a kampány egy része?! A központnak nem azt kellene elősegíteni, hogy lobogtassunk és ünnepeljünk az adófizetők pénzén, hanem hogy biztosítsák a gondoskodást a gyerekekről, hogy biztonságban legyenek. Nagyon sok szülő felhábrodva telefonált..." - szögezte le.

A polgármester ez ügyben azzal érvelt, hogy a szolgáltatási központ vezetése határozott a mérlegvonásról. „Kérte az óvoda igazgatónőit, hogy oldják meg, hogy részt tudjanak venni az ünnepségen, és az óvodából a szülők el tudják vinni a gyerekeket. Hogy ezt hogyan oldották meg, jól vagy rosszul, az más kérdés...

Vagy a képviselőnő csinált belőle problémát vagy a szülők, de én nem hallottam egy szülőtől sem" - hangsúlyozta.

Hájos az ülésen úgy reagált a képviselők távolmaradására, hogy sajnálja, "hogy úgy gondolták, a mai részvételükkel és esetleg a programpontokhoz való hozzászólásukkal nem tudják kifejezni köszönetüket azoknak, akikkel négy évig együtt dolgoztak. Lehet ebből politikát csinálni, de van egy illem, ami az embernek azt mondja, hogy igen is szükséges visszatekinteni és mérleget vonni, és nem hiszem, hogy bárkinek is szégyenkeznie kellene az elmúlt négy év miatt, főleg a tekintetben, hogy sikeres négy évünk van."

Megkértük az városi MKP frakcióvezetőjét, A. Szabó László alpolgármestert is, hogy reagáljon minderre, és ő írásban hasonló szellemben nyilatkozott, mint a polgármester. Mint közölte, sajnálattal vette tudomásul, hogy a Híd képviselői és a függetlenek távolmaradtak.

"Mindezt akár a képviselők közös sikerének is tekinthetnénk, amennyiben ezt a távolmaradók is így gondolták volna. Ők azonban már előzetesen kampányolással vádolták a polgármestert, miközben éppen ők választották a kampány nem éppen elegáns formáját."

"Meggyőződésünk, hogy a képviselő-testület munkájának színvonala és minősége az utóbbi négy évben mind szakmai, mind emberi szempontból sokat fejlődött az előző választási ciklushoz képest. Ez elsősorban annak volt köszönhető, hogy az érdemi munkát igyekeztünk elvégezni a szakbizottságokban, a testület elé már jobban előkészített, előtárgyalt és sokszor javított, kiegészített javaslatok kerültek. Az ennek ellenére kialakult viták és esetleges szóváltások általában az előrelépés, a jobbítás szándékából fakadtak, és többnyire kulturált mederben folytak. Ennek sajnos ellentmond a ciklus ilyen jellegű lezárása" - húzta alá, hangsúlyozva, hogy a mai ülésen senki nem vette el a felszólalás jogát a képviselőktől. "A mai ülés fényében kissé furcsán hat, de örömteli egy friss információ, amely ma látott napvilágot. A Transparency International Slovensko nyilvánosságra hozta a száz legnagyobb szlovákiai város rangsorát a nyitottság és az átláthatóság tekintetében. Míg Dunaszerdahely 2012-ben mindössze a 78. helyen volt, illetve 2014-ben a 74., idén – a választási ciklus végére -- a független értékelés alapján már a 29. helyet sikerült elérni. Természetesen még mindig van hová fejlődni, de amennyiben ez a téma korábban aduász volt egyesek érvelésében, a tisztesség úgy kívánja, hogy a pozitív változásokról is szó essék" - fogalmazott.

Sebők Pál (független) viszont még az ülés előtt úgy vélekedett, a polgármesternek tudatosítania kellene, hogy kampányidőszak van és ő az egyik jelölt.

"Keskeny az a válaszvonal, amely a polgármester közérdekű munkája, és a közérdeknek beállított kampány között húzódik. Mi nem szeretnénk mást, minthogy erkölcsileg tiszta és egyenlő helyzetből induljanak a jelöltek" - húzta alá.

(SzT)