Hézagos a törvény, legálisan távozott a kórházból az elmebajos gyújtogató

2020. július 25. - 14:50 | Belföld

Peter P., akit 2010-ben már elítéltek egy autó felgyújtásáért - amelyben majdnem bennégett egy ember -, és májusban három autót gyújtott fel Pozsonyban, július 22-én szabadon távozott a pszichiátriáról.

Hézagos a törvény, legálisan távozott a kórházból az elmebajos gyújtogató
Három Dodge Ram vált a tűz martalékává egy pozsonyi autókereskedés parkolójában május végén (Fotó: tűzoltósági felvételek)

Az egészségügyi intézmény személyzete nem tudott arról, hogy páciensük elhagyta a pszichiátriát, viszont megtehette ezt, hiszen nem zárt osztályon kezelték. A rendőrség még aznap eltűntnek nyilvánította és keresni kezdte a férfit, akit végül péntek este egy családtagja kísért be a rendőrségre.

A rendőrség és a pozsonyi Egyetemi Kórház is vizsgálja, hogyan szökhetett el a páciens, a SME azonban utánajárt annak, hogy távozását valójában egy joghézagnak köszönheti.

Így gyújtott fel Peter P. három autót május végén:

A helyzet ugyanis a következő: a májusi gyújtogatást követően a Peter P.-t őrizetbe vették. Tettéért héttől tíz évig tartó szabadságvesztés fenyegette őt, és az illetékes bíró vizsgálati fogságba helyezte, majd elrendelte elmeorvosi kivizsgálását is. Ezt követően azonban leállították az ellene zajló büntetőeljárást, mivel az orvosi szakvélemény szerint a férfi nem volt beszámítható állapotban a bűncselekmény elkövetésekor.

Kiderült, hogy Peter P. pszichózisban szenved, emellett pedig súlyos drogfüggő, és amennyiben alapbetegsége mellé még kábítószert is fogyaszt, súlyos üldözési mánia alakul ki nála és beszámíthatatlanná válik. Tehát akkor lesz igazán veszélyes, ha tudatmódosító szert használ, így pedig elvonókúrára, gyógykezelésre szorul.

Időhézagos joghézag

Ekkor a gyanúsított ellen zajló büntetőeljárást leállították, és az eljárásrenddel összhangban az illetékes ügyész javaslatot tett a férfi kényszerkezelésére. Pontosabban arra, hogy a bíróság rendelje el a beteg személy zárt osztályos elvonókúráját. Peter P.-t ekkor a pozsonyi Cirill és Metód Kórházba pszichiátriájára szállították, ahol kb. három hetet töltött el. Mivel a bíróság hivatalosan máig nem rendelte el kezelését, a páciens nem zárt osztályon tartózkodott, és nem őrizték őt. Így menekülhetett onnan el három nappal ezelőtt.

A SME az üggyel kapcsolatban megszólította Tomáš Strémyt, a Comenius Egyetem büntetőjogi, kriminalisztikai és kriminológiai tanszékének szakemberét. A jogász szerint ebben az esetben senki nem hibázott.

"A szituációt az a szabályozásban lévő joghézag tette lehetővé, amely nem foglalkozik azzal az időtartammal, ami a büntetőeljárás megállításától addig a pontig telik el, amíg a bíróság hivatalosan elrendeli az érintett személy gyógykezelését"

- nyilatkozta a lapnak Tomáš Strémy.

Az ehhez hasnoló eseteket orvosolhatná, ha a bíróság ilyen ügyekben késlekedés nélkül döntene a kényszergyógykezelésről. A biztos megoldást azonban csak az nyújtaná, ha egy törvénymódosítással eeltávolítanák azt a joghézagot, ami lehetővé teszi az ilyen szerencsétlen esetek előfordulását.

(SME/parameter)

Címkék: autógyújtogatás