Jogerősen négy évet kapott a nagyudvarnoki vasrudas támadó, de még nincs börtönben!

2019. április 10. - 06:28 | Régió

Közel 50 hónappal a bűntény elkövetése után, több mint három és fél évvel a bírósági per megkezdését követően megszületett a jogerős ítélet. A pozsonyeperjesi Molnár Józsefnek jogerősen 4 évet kell letöltenie egy minimális szigorítású büntetésvégrehajtási intézetben.

Jogerősen négy évet kapott a nagyudvarnoki vasrudas támadó, de még nincs börtönben!
Illusztráció
Kronológia:
2015. február 17-én hajnali fél egy után támadták meg a munkahelyéről hazaérkező nagyudvarnoki B. Jánost. A támadó egy vasrúddal ütötte meg több helyen, többek között a fején is, B. Jánosnak azonban a dulakodás közben sikerült lerántania a másik férfi arcát takaró maszkot.
B. János a támadás után helyszínre érkező családtagjainak, a mentőknek és a rendőröknek, majd a büntetőper során is végig azt állította, hogy a vasrudas elkövető egy bizonyos Molnár József pozsonyeperjesi származású fiatal férfi.
Molnár József végig tagadta bűnösségét, a tárgyalás során pedig egy nagyudvarnoki személy, N. Sz. biztosított számára alibit. A bíróságon eskü alatt vallotta, hogy a feltételezett elkövető nála volt – egyébként szintén Nagyudvarnokban, azon a bizonyos hétfő éjszakán, és éppen filmeztek.
Hosszú bírósági huzavona után, 2016 novemberében született meg az első fokú ítélet, mely szerint Molnár Józsefet bűnösnek találták súlyos testi sértés vádjában. Az ítélet a kiszabható büntetés (4-10 év) alsó határa alatti, három év felfüggesztett szabadságvesztés volt, négy év próbaidővel. A bíróság távoltartási végzést is kiadott, Molnár nem mehet 5 méternél közelebb B. Jánoshoz.
Mind a vádlott, mind az ügyészség fellebbezést nyújtott be az ítélet ellen, előbbi, ugye, az ártatlanságát hangsúlyozta továbbra is, míg utóbbi a büntetés súlyosbítása mellett érvelt (részletek).
Ezt követően a Nagyszombati Kerületi Bíróság 2017 szeptemberében eltörölte az első fokú ítéletet, és elrendelte az első fokú tárgyalás megismétlését, továbbá kérte néhány részlet tisztázását (bővebben), a decemberre kiírt első tárgyalás azonban az ügyvéd távolléte miatt elmaradt.
Mivel ezt követően az újabb tárgyalást csak február elejére írta ki a bíróság, januárban a sértett családja, hozzátartozói és további személyek figyelemfelkeltő csendes tüntetés céljából vonultak ki transzparenseikkel a járásbíróság épülete elé, és igazságos döntést követeltek, valamint azt, hogy ne húzzák már az időt.
Ezután még négy tárgyalás következett májusig, amikor megszületett az újabb első fokú ítélet.
Itt az összes cikkünk a témában.

Tíz hónap híján egy év telt el a megismételt első fokú perben született ítélet óta, ugyanannyi, mint amennyi idő elteltével az első járási büntetőpert követően 2017 szeptemberében eltörölték a legelső ítéletet. A per befejezését tehát nemcsak elmaradt vagy elhúzódó tárgyalások, hanem a kerületi bíróság leterheltsége is nehezítette. Összességében több mint másfél év telt el a másodfokú ítéletekre történő várakozással.

Kedden azonban megszületett. A Nagyszombati Kerületi Bíróság szenátusa elutasította a vádlott, Molnár József fellebbezését, ezzel pedig jogerőre emelkedett az első fokon meghozott ítélet a bűnösségéről súlyos testi sértés vádjában.

A tárgyalás mindössze 20 percig tartott - számolt be érdeklődésünkre a négy éve megtámadott nagyudvarnoki B. János, aki a támadást követően maradandó sérüléseket szenvedett, nem tudta ellátni korábbi munkáját, és csak csökkentett munkaidőben tud dolgozni, értelemszerűen alacsonyabb jövedelemért.

A tárgyaláson a vádlott ügyvédje még megpróbált egy pszichológiai vizsgálatot kicsikarni a károsultat illetően, hogy megvizsgálják annak szavahihetőségét, a szenátus azonban ezt elutasította - derül ki a birtokunkba került tárgyalási jegyzőkönyvből. Ennek kapcsán B. János ügyvédnője is megjegyeztem, hogy a bizonyítási eljárás ilyen mértékű kiegészítésére a másik félnek volt elég ideje.

A szenátus elnöknője végül közölte, hogy teljes mértékben azonosul a megtámadott első fokú ítélettel, mégpedig annak minden részletével. Éppen ezért javasolta megalapozatlansága miatt elutasítani a fellebbezést, végül az egész szenátus elutasította.

Molnár ugyanakkor nem volt jelen a tárgyaláson, így nem kellett onnan azonnal börtönbe vonulnia. Mint azt Mészáros Lajos jogásztól megtudtuk, jogerős ítélet esetén is van még lehetőség rendkívüli jogorvoslati kérelem vagy épp alkotmányjogi panasz benyújtására a Legfelsőbb, illetve az Alkotmánybírósághoz, ugyanakkor ezeknek szigorúbbak a feltételei, mint egy fellebbezésnek, ráadásul nem befolyásolják azt, hogy az elítéltnek be kell vonulnia a börtönbe. Amennyiben pedig ezt nem teszi meg, elfogatóparancsot adnak ki ellene.

"Szeretnénk köszönetet mondani az ügyvédnőnktől kezdődően mindenkinek, aki mindent megtett azért, hogy megszülessen ez az ítélet" - mondta az ítélet kihirdetését követően B. János és családja. Közölték azt is, hogy ezzel számukra nem zárult le teljesen az ügy, ugyanis Molnárnak véleményük szerint volt egy felbujtója, mégpedig az, aki alibit biztosított számára, ez utóbbival tulajdonképpen hamis tanúvallomást téve a bíróság előtt. B. János családja érdeklődésünkre közölte, ez ügyben megteszik a szükséges lépéseket az illetékes büntetőjogi szerveknél.

Az ügyben elindult egy polgári peres kártérítési eljárás is 2017 júniusában, melyet azonban a jogerős ítélet hiányában fel kellett függesztetni. B. János összesen közel két évvel ezelőtt mintegy 14 ezer eurót követelt az első fokon már akkor is felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt Molnár Józseftől. Emellett maradandó sérülésére való tekintettel havi járadékra is igényt tart, amit ugyancsak az elítéltnek kellene fizetnie.

A 14 ezer eurós követelés tartalmazza a kiadásokat, amelyeket a sértettnek kellett térítenie az orvosi ellátása és gyógykezelése érdekében, továbbá az ezzel összefüggő utazási költséget, az elmaradt fizetést, a csökkentett munkaképességből (50%-ban rokkantnyugdíjas) adódó pénzkiesést, illetve a fájdalomdíjat. A járadék, amit pedig a jövőben kellene fizetnie az elítéltnek, a támadás előtti, illetve az azt követő időszak keresetének különbségét jelenti.

Miután megszületett a jogerős ítélet, folytatódhat a polgári per is.

(parameter)