„Pszichikailag, fizikailag és szexuálisan kínozzák őket” – emberkereskedelem elleni kampányt indítottak a szlovákiai benzinkutakon

2022. október 18. - 14:01 | Belföld

A belügyminisztérium emberkereskedelem elleni kampányt indított a szlovákiai benzinkutakon. Célja, hogy az illemhelyeken felragasztott információs tájékoztatókkal minimalizálják az áldozatok számát. Ezek a személyek a célországba való megérkezést követően gyakran megállnak a benzinkutakon.

„Pszichikailag, fizikailag és szexuálisan kínozzák őket” – emberkereskedelem elleni kampányt indítottak a szlovákiai benzinkutakon
Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció

„Közülük senki sem gondolta, hogy emberkereskedelem áldozatává válhat. A legtöbb esetben szó szerint bedőltek a fantasztikus munkalehetőségeknek” – nyilatkozta Jozef Halcin, a belügyminisztérium bűnmegelőző részlegének az igazgatója. Hozzátette, az áldozatokat gyakran olyan kecsegtető munkalehetőségekkel csábították el, amelyek során sokat kereshetnek, nem kell idegen nyelvet beszélniük, valamint sem tapasztalattal, sem szükséges végzettséggel nem kellett rendelkezniük.

Halcin szerint az emberkereskedelem során az áldozatokat legtöbbször szexuális szolgáltatás nyújtására, kényszermunkára, koldulásra, érdekházasságra és örökbefogadásra kényszertik, de van, hogy az elkövetők a szerveikre pályáznak. Mint mondja, ezeket az embereket őrzik, sehová sem mehetnek és pénzt sem kapnak. „Pszichikailag, fizikailag és szexuálisan kínozzák őket. Az áldozatokat megerőszakolják. És mindez addig tart, amíg az áldozat bírja” – mondta, majd hozzátette: számos esetben tragédiával végződik az egész.

Halcin felhívta rá a figyelmet, hogy az áldozatok leggyakrabban vagy saját autóval, vagy az elkövető járművével utaznak a fiktív munka helyszínére. „Tehát nagy a valószínűsége, hogy Szlovákiában valahol megállnak egy benzinkúton” – mondta. Az áldozatokat a mosdókban elhelyezett információs tájékoztatók figyelmeztetik, hogy emberkereskedelem áldozatává válhatnak. A hirdetőtáblán egy telefonszám is szerepel (0800 800 818), amit az áldozatok minden nap reggel 8 és este 8 óra között hívhatnak. A nap többi részén üzenetet hagyhatnak, amire reagálnak az operátorok.


TASR/para