Szlovákia legészakibb települése lett az Év Faluja

2017. augusztus 17. - 15:10 | Régió

A námesztói járásbeli Polhora község lett az Év Faluja 2017 nemzeti megmérettetés győztese. Ez a település teljesítette leginkább a versenyfeltételeket a résztvevő 20 falu közül – tájékoztatta a Paramétert a környezetvédelmi minisztérium sajtóosztálya.

Szlovákia legészakibb települése lett az Év Faluja
Polhora (Légi felvétel)

A 2. helyet Szímő szerezte meg az Érsekújvári járásból, a 3. pedig Blatnica lett a Túrócszentmártoni járásból. Az ünnepélyes díjátadót a győztes faluban rendezik októberben.

Szímő (Zemné)

„Gyakran a szlovák vidék szépségei és hagyományai is veszélyben vannak. Az idei győztes az egyedülálló dudás- és pásztorkultúrájával tűnik ki, de nem feledkezhetünk meg a Babia Gura csúcs alatti gyönyörű természetről sem” – mondta Sólymos László környezetvédelmi miniszter.

A nyertes önkormányzat a gazdálkodás, falufejlesztés illetve táj- és környezetvédelem terén ért el kiemelkedő eredményt, de a helyi források racionális kihasználására, a vidéki közösség, a partnerségek valamint a szellemi és tárgyi örökség megőrzésére is nagy hangsúlyt fektetett. Mindez a falu harmonikus fejlődését eredményezte.

„Az értékelőbizottság a versenybe jelentkező 20 települést az európai megmérettetés aktuális évfolyama mottójának („Tovább/gondolni”) szellemében bírálta el. Az idei jelszó azt a tényt tükrözi, hogy az egyre összetettebbé váló világunkban minden döntés és intézkedés más szektorra is befolyással bír. A mottó jelzést kíván adni arra, hogy álljunk a változó valóság elé, és innovatív, kreatív lépésekkel merjünk a fejlődés útjára lépni” – fejtette ki Andrej Švec, a verseny menedzsere.

Jövőre Polhora község szállhat versenybe az Európai Falumegújítási Díjért, melyet az Európai Falumegújítási és Vidékfejlesztési Munkaközösség kétévente ítél oda. A díjat egyébként 2014 –ben Tihany városa kapta. Abben az évben a dunaszerdahelyi járásbeli Kisudvarnok is versenyben volt, mivel 2013-ban a csallóközi kisközség lett a legszebb szlovákiai falu.