Szlovákia törvényalkotással készül a kemény brexitre

2019. január 17. - 14:17 | Belföld

Az Európai Unió a brexittel összefüggésben világosan kinyilvánította, hogy a labda most a brit térfélen pattog, és Londonnak meg kell mondania, mit akar. Ezt Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter jelentette ki szerdán arra reagálva, hogy a brit parlament kedden elutasította a brexitmegállapodást. Hozzátette: Szlovákia olyan törvényt készít elő, amely garantálja a polgárok jogállásának kölcsönösségét.

Szlovákia törvényalkotással készül a kemény brexitre
Fotó: TASR

„A huszonhét tagállam megegyezett és támogatta ezt a megállapodást, melyet fairnek tartunk. Most a brit félre várunk, hogy jöjjön, és mondja meg, mit akar” – mondta a miniszter, aki egyben sajnálatát fejezte ki a keddi szavazás eredménye miatt. Hozzátette: a Londonnak felajánlott politikai garanciák ellenére a többség nem támogatta a megállapodást, a brit fél ugyanakkor kinyilvánította, hogy a rendezetlen kiválást is ellenzi.

Lajčák megerősítette, hogy a megállapodás nélküli kiválásra a szlovák kormány is felkészül. Ennek kapcsán beszélt egy törvényjavaslatról, amely rendezne néhány gyakorlati kérdést, elsősorban pedig az állampolgárok azonos jogait garantálná.

A miniszter szerint Nagy-Britanniának már nem maradt sok lehetősége. „A megállapodást elutasították, nem tudom, minek kellene történnie ahhoz, hogy ugyanezt a megállapodást elfogadják. A különbség óriási volt, nagyobb, mint amit bárki megjósolhatott volna” – fűzte hozzá.

A miniszter úgy véli, a kemény brexitért „feleslegesen nagy árat” kellene fizetnünk. A Londonba tett látogatása során azt tapasztalta, hogy a brit társadalom mélyen megosztott és szerinte az eredménytől függetlenül megosztott is marad.

Lajčák nem zárta ki, hogy a brexitet elhalasztják, de úgy véli, a brit félnek ezt meg kellene indokolnia. „Ha azonban csak a haláltusát fogjuk elnyújtani, annak semmi értelme” – figyelmeztetett. Szerinte az sem lenne megoldás, ha nyomást gyakorolnának Brüsszelre, hogy fújjon visszavonulót, és olyan megállapodást kínáljon fel, amely előnyösebb lenne Nagy-Britannia számára, de kevésbé előnyös az EU szempontjából.

A megállapodás újbóli megnyitását Lajčák azért is kizártnak tartja, mert annak létrehozása transzparens módon történt, ezen kívül pedig kiegyensúlyozott egyezményről van szó, vagyis egyforma mértékben tartalmaz jogokat és a kötelességeket.

A külügyminiszter szerint az EU segítőkészsége Nagy-Britanniával szemben abban is megnyilvánul, hogy a megállapodás elfogadásával fair szabályokat akar lefektetni, és nem akar csak úgy „elszakadni”.


(TASR)