A szlovákiai magyar zene ünnepe Nagykaposon

2016. október 5. - 09:30

Immár ötödször jelölhetjük kedvenceinket Harmónia-díjra. Dobosi Róbertet, a díj egyik alapítóját kérdezem.

Kis jubileumot ünnepel a Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díj. Miért éppen Nagykaposon teszi ezt?

Ha a leendő díjazottakra gondolunk, őket valóban ünnepeljük a gálaműsor alkalmával, de a rendezvény maga a zene, azon belül is a felvidéki zenei élet ünnepe, tehát itt elsősorban nem a Harmónia-díjat, s nem is magunkat ünnepeljük. Az viszont mindenképpen siker, hogy ezt már ötödször tehetjük meg. Mivel a pályázati források a rendezvény költségeinek csupán töredékét fedezik, így a maradék pénzt minden évben nekünk kell előteremteni valahonnan, és ez nem könnyű feladat, nem beszélve arról, hogy a díjazottak pénzjutalomban részesülnek és egy díszműtárgyat is hazavisznek az oklevél mellett. A naszvadi bázisunktól sosem volt még ennyire messze a gála, a csapat és a technika mozgatása, a logisztika pedig szintén plusz költséggel jár. Már a kezdetekkor elhatároztuk, hogy minden évben máshová visszük a gálaműsort, mert el szeretnénk jutni a magyarlakta régiók központjaiba, illetve olyan helyekre is, ahol nem zajlik minden nap, vagy minden héten magyar vonatkozású esemény, de igény lenne rá. Az eddigi helyszínek (Komárom, Dunaszerdahely, Kassa és Somorja) fontos kulturális központjai a felvidéki magyarságnak, de mindenképpen szerettünk volna egészen keletig eljutni, Királyhelmecig vagy Nagykaposig. Szerencsére tavaly Boczán Ferenc, Nagykapos város alpolgármestere felajánlotta segítségét, és az ő közreműködésével végre a keleti régió is testközelből részese lehet a felvidéki zene ünnepének.

Milyen kategóriában nevezhetők idén zenészek, együttesek?

Mivel ebben az évben a fentebb vázolt okok miatt a kiadásaink is bővülnek, így a tavalyi 9 díj helyett ezúttal csak nyolcat áll módunkban kiosztani, viszont idén az egyes kategóriák jóval általánosabbak és észszerűbbek, azaz megfelelőbben lefedik a zenei műfajokat, stílusokat, ennek ellenére mégis konkrétabbak, jobban kötődnek egy zenei aktivitáshoz, produkcióhoz. A nyolc kategória pedig a következő:

  1. Harmónia életműdíj
  2. Az év fiatal énekese vagy hangszeres muzsikusa (15-től 25 éves korig)
  3. Az év hagyományőrző népzenésze vagy népi zenekara
  4. Az év komolyzenei szólistája, kórusa vagy zenekara
  5. Az év szólistája, zenekara vagy csoportja megzenésített vers, világzene, musical vagy dzsessz műfajban
  6. Az év könnyűzenei előadóművésze
  7. Az év könnyűzenei együttese
  8. Az év dala (2014 – 2016)

Fontos megjegyezni, hogy a 3., a 4. és a 6. kategóriában, egyének esetében csak 25 év felettiek jelölhetők, a 8. kategóriában pedig csak a 2014 és 2016 között megjelent hivatalos hanghordozók felvételei nevezhetők.

Kik nevezhetnek, és kik nevezhetők?

Magánszemélyek, kulturális és nonprofit szervezetek is nevezhetnek szlovákiai magyar előadókat, zenészeket, földrajzi megkötés nélkül, azaz lényegében mindenki kitöltheti a www.harmoniadij.sk honlapon található jelölési lapot, leszámítva a politikai pártokat és mozgalmakat. Bármelyik kategóriában több jelölt is javasolható, de természetesen nem szükséges minden kategóriában jelöltet nevezni. Énekesek, szólisták és muzsikusok esetében a jelöltnek magyar nemzetiségűnek és szlovák állampolgárnak kell lennie. Zenekarok, együttesek, csoportok, csapatok esetében a tagok döntő többségének magyar nemzetiségűnek és szlovák állampolgárnak, székhelyüknek pedig a Szlovák Köztársaság területén kell lennie.

Mi a nevezés határideje?

Az egyes kategóriákban a jelölő szervezetek és egyének 2016. október 10-ig, éjféli határidővel nevezhetik a jelölteket. A kategóriák jelöltjei közül az öt-öt, legtöbb pontszámot elért, díjra felterjesztett jelölt nevét egy héttel az ünnepélyes díjátadó előtt, 2016. november 12-én hivatalosan nyilvánosságra hozzuk. Bővebb információt a www.harmoniadij.sk oldalon találhatnak az érdeklődők.

Mennyi nevezéssel számolhatunk?

Ezt lehetetlen megbecsülni, ugyanis változó, általában három számjegyű jelölésre kell gondolni, azonban akadnak olyan nevezettek is, akik több helyről kapnak jelölést ugyanabba a kategóriába. Ezt ugyan nyilvántartjuk, de természetesen ilyenkor ez nem adódik össze, s csak egynek számít. Hogy őszinte legyek, tavaly sajnos kevesebb jelölés érkezett, de ez betudható annak is, hogy más tevékenységeink mellett nem tudtuk ezt annyira reklámozni. Idén mindenképpen nagyobb kampány lesz, így jóval több jelölésre számítunk, azonban mindig akad olyan, aki a határidő lejárta után „okos”, vagy ami még szórakoztatóbb, a gála után kéri számon tőlünk, vagy a kuratóriumtól pl. egy olyan muzsikus „elmaradt” díját, akit nem is jelöltek, s ő sem vette a fáradságot, hogy nevezze. Az ilyen hozzáállással sajnos nem tudunk mit kezdeni, ahogy mondani szokták, eső után köpönyeg.

Összeállt már a gálaműsor programja?

A program még nem állt össze teljesen, annyit azonban elmondhatok, hogy a gerincét a legutóbbi díjátadó győztesei alkotják majd, nálunk ez már hagyomány. Minthogy az is, hogy a helyiek is képviseltetik magukat, így biztosan ott lesz a Southern Comfort rockzenekar és a Fabotó citeraegyüttes.

(PR-cikk)