Üzembe helyezték az új gútai vashidat

2021. július 12. - 18:01 | Kultúra

Csallóközi lenyomatok CCLXXXVIII.

Üzembe helyezték az új gútai vashidat
(Archív felvétel)

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal fel- és megidézzük olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világégés idején. Forrásunk a korabeli regionális sajtó.

(CLIX. rész)

Az előírt teherpróba után adták át rendeltetésének 1915. szeptember 30-án, csütörtökön a gútai vashidat. Az építménynek azt a szakaszát, amely „a folyam nagyobbik részét hidalja át”. (A kisebbik akkor már néhány hónapja állt. – A szerző megjegyzése.)

Az ünnepélyes megnyitón a kormányt Kálmán Gusztáv államtitkár képviselte, akinek nagy érdeme a régi terv megvalósítása.

A hivatalos átadásra vonattal érkeztek az illetékes tisztségviselők – többek között – Kürthy István főispán, Ghyczy Dénes alispán, Berzsenyi Janosits József műszaki tanácsos, a Komáromi Államépítészeti Hivatal főnöke, és számos más megyei tisztviselő. A Csallóközi járás küldöttségét Dávidházy János nemesócsai főszolgabíró vezette. A gútaiak ünnepi hangulatában szívesen osztoztak a szomszédos települések elöljárói is.

Az új vashíd 3 nyílású, összesen 180 m hosszú (mindegyik nyílás 60 m).

„Maga a híd igazán impozáns látványt nyújt és igen hasonlít a budapesti Ferenc József-hídhoz” – lelkendezett helyszíni tudósításában a Komáromi Ujság szerkesztője. Baranyay József dr. így folytatta: „Gúta és környéke megszűnt immár elzárt lenni, Csallóköz e részét most szorosan összekapcsolták a világgal. Jöhet jégzajlás, vihar korbácsolhatja föl a Vág vizét, lehet áradás, vagy vízapadás, a gútai híd merészen kimagasló pillérei, hatalmas ívei dacolni fognak az idők járásával, az összeköttetést nem zavarhatja semmi. Jöhetnek az őszi, a tavaszi esőzések, tengelyig érhet a sár, a gútai vicinális vígan roboghat a sínpárokon, amelyek a közlekedésnek soha el nem akadó éltető erei. (...) Gútát, Szímőt és Kamocsát meleg szívvel üdvözöljük a mai napon, amidőn elzártságuknak utolsó kínai fala, a Vág is megszűnik forgalmi akadály lenni, amidőn bőven termő földjeik bőséges terményei – a híres gútai szilva, a kamocsai hagyma és gyökér, a szímői káposzta – gyorsan és üdén kerülnek majd a világ piacára. Erkölcsi és anyagi hasznot hatjtván a mi szűkebb hazánknak, a Csallóköznek...”


Lelkes Vince